Sistēmiskie sakārtojumi
"It didn't start with you - it's an inherited family trauma." Tas ir apgalvojums, ko izvirzīja vācu psihoterapeits Bērts Helingers (angliski - Bert Hellinger) radot sistēmisko sakārtojumu metodi. Šīs terapijas metodes pirmsākumi sakņojas psihoterapijas, garīgās prakses un filozofijas pamatos. Antons Hellingers (16.12.1925. – 19.09.2019.), publiski pazīstams kā Bērts Hellingers ir saistīts ar terapeitisko metodi "ģimenes konstelāciju metode" (angliski - family constellations) un "sistēmiskie sakārtojumi" (angliski - systemic constellations). Pēdējos dzīves gados viņa darbs ir attīstījās ārpus klasiskās psihoterapijas formātiem, ko viņš sāka dēvēt par "gara un prāta kustībām" (angliski - Movements of the Spirit-Mind) un ko praktizē daudzi terapeiti visā pasaulē.
Zinātnē tiek pētītas starppaaudžu traumas un pastāv teorija, ka trauma var tikt mantota, jo cilvēka DNS ir spējīgs pielāgoties dabas un sociālajai videi un veikt DNS izmaiņas. Traumas izraisītās izmaiņas nebojā gēnu ģenētiski (nemaina DNS sekvenci), bet gan epiģenētiski - maina gēna darbību, to kā jūsu ķermenis nolasa DNS sekvenci. Epiģenētika ir pētījums par vides un uzvedības ietekmi uz gēniem. Piemēram, 2008. gadā pētnieki atklāja saistību starp badu pirmsdzemdību periodā un pēcnācēju kā pieaugušo slimību risku. Pētījumā iesaistītajiem pēcnācējiem bija mazāka IGF2 gēna DNS metilēšana (bioloģisks process, kas kontrolē gēnu ekspresiju). (Vairāk par epiģenētiku no zinātnes viedokļa TE)
Sistēmiskie sakārtojumi ir metode ar kuras palīdzību indivīds, ģimene, pāris, komanda, grupa vai organizācija strādā ar savu energoinformatīvo laiku, lai atrisinātu psiholoģiskās, sociālās, garīgās vai fiziskās veselības problēmām. Sakārtojums aizņem apmēram 45 min – 1,5 stundas. Katrs sakārtojums ir unikāls. Biežāk sakārtojumi tiek veikti grupu sesijās, tomēr vienlīdz efektīgs sistēmiskais darbs var notikt arī individuālajās sesijās. Individuālajos sakārtojumos, kur nav pieejami grupas dalībnieki kā aizvietotāji, to figūras tiek izliktas ar priekšmetiem telpā. Individuālie sistēmiskie sakārtojumi var tikt veikti arī iztēlē, izmantojot vizualizācijas un apziņas aktivizācijas metodes. Sistēmiskie sakārtojumi ļauj atjaunot dabisko mīlestības un enerģijas plūsmu cilvēka iekšējās un ārējās sistēmās – starp dzimtas locekļiem, paša personības iekšējām daļām, citu laiku un dzīvju aspektiem. Sociālās struktūrās - uzņēmumos un organizācijās sakārtojumi atjauno pozitīvas enerģijas plūsmu starp kompāniju un klientiem, vadību un darbiniekiem, piedāvātajiem produktiem un pakalpojumiem un pieprasījumu, naudas plūsmu, izdevumiem un ienākumiem.
Klasiskie sistēmiskie sakārtojumi ir piemēroti darbam ar praktiski jebkurām cilvēka dzīves problēmām, grūtībām, sartežģītām situācijām:
Attiecības: ģimenē, darbā, draugi, partneri, biznesā u.c.
Veselība: psihosomātika, hroniskas slimības, nelaimes gadījumi
Jūtas, emocijas, stāvokļi: vientulība, bailes, fobijas, trauksme, vaina, depresija, agresija, aizvainojums, suicidālas tieksmes
Situācijas: sarežģītas situācijas, kas atkārtojas, konflikti, nav savas vietas sajūtas, dzīves strupceļš, dzīves krīzes, atkarības un līdzatkarības, hroniskas neveiksmes, traumatisms, vardarbība, zaudēti bērni, nepabeigtas attiecības
Struktūras: darbs, nauda, mērķi, jēga, lēmumi, resursi, attīstība
Individuālās sesijas ilgums: 60 min.
Norises biežums: pēc pieprasījuma un ir ieteicamais ieturēt pauzi starp sesijām vismaz 3 nedēļas.
Norises vieta: individuālās sesijas notiek klātienē, sakārtojuma vadītāja telpās.
Grupas sesijas ilgums: 120 min. - 180 min.
Dalībnieku skaits grupā: 3 – 7 cilvēki
Norises biežums: 1 reizi mēnesī, interesenti var individuāli pieteikties. Nodarbība notiek vakarā, no pl. 17.00 - 21.00.
Norises vieta: grupas sesijas notiek klātienē, sakārtojumu vadītāja telpās Satekles ielā 2c, Transpersonālās Izglītības Institūtā.
Grupas darbā kā sistēmas elementi darbojas reāli cilvēki-aizvietotāji, kas telpā kustas, runā un jūt reālas sajūtas un piedzīvo patiesas emocijas.
Grupas var veidoties gan no pieredzējušiem aizvietotājiem ar terapeita izglītību, gan jauniem interesentiem. Nodarbības laikā pieredzētais, saskaņā ar Psihoterapijas Ētikas kodeksa noteikumiem, ir konfidenciāls. Dalībnieku skaits var būt dažāds, no 3 līdz 10 cilvēkiem. Viena dalībnieka jautājuma sakārtojums grupā tiek dēvēts par uzstādījumu, jo cilvēki telpā tiek "uzstādīti" noteiktās vietās, kas atbilst jautātāja energoinformatīvajam laukam. Šī lauka "turēšana" un uzstādījuma norises secīga gaita ir procesa vadītāja uzdevums. Pēc uzstādījuma beigām tā dalībnieki tiek "atbrīvoti" no tēliem, kurus tie aizvietojuši.
Uzstādījuma darbs balstās uz sajūtām, uz emocijām, uz to, ko piedzīvo katrs tā dalībnieks esot energoinformatīvajā laukā, kas ir pakļauts sitēmfenomeloģijai. Jebkuras darbības, ko veic aizvietotājss, notiek pilnīgā saskaņā ar viņa tā brīža izjūtām par laukā esošo enerģiju. Lai piedalītos grupā, priekšzināšanas nav nepieciešamas.